صفحه اصلي     درباره ما     پرسش و پاسخ     سوالات متداول     گزيده اخبار و جرايد کشور     کافی نت     تماس با ما    
چهارشنبه ۱۵ تير ۱۴۰۱
تبليغات
 
 
                    
 


 

نظر سنجي
"آدرس : آمل - خیابان 17 شهریور - پشت ساختمان پزشکان - ساختمان رفیع پور تلفن : 44256766 تلفکس : 44259066 "
مقالات مفيد - قصد ارائه مطلب در ميان جمعي را داريد؟ از گفتن اين ۱۰ مورد بپرهيزيد! :

قصد ارائه مطلب در ميان جمعي را داريد؟ از گفتن اين ۱۰ مورد بپرهيزيد!


شايد براي شما هم پيش آمده که در مدرسه، دانشگاه يا محل کار خود، قرار باشد مطلبي را ارائه دهيد. از شيوه ي ارائه، پاورپوينت و خود محتوا که بگذريم، مي رسيم به نبايدهاي ماجرا، يعني به طور ساده يعني حرف هايي که اگر موقع ارائه به زبان نيايند، وجهه شما بهتر حفظ مي شود.

بنيانگذار وبسايت TheNextWeb از جمله کساني است که تجارب بسيار زيادي  در اين زمينه دارد و ۱۰ مورد از اين نبايد ها را براي ما بر مي شمرد.۱. هرگز نگوييد: امروز خيلي خسته ام!
خيلي از مواقع جملاتي نظير "همين ديروز به من خبر دادند"، "تازه از سفر برگشتم و خيلي خسته ام" يا جملات مشابه را در کنفرانس ها يا جلسات ارائه شنيده ايد. نکته اين جا است که براي مخاطبين اصلا مهم نيست که شما خسته ايد يا نه، آنها آمده اند بهترين شما را ببينند. اگر واقعا آمادگي نداريد خيلي راحت جلسه را لغو کنيد، يا قرصي، قهوه اي، چيزي ميل کرده و سپس به جلسه ي ارائه برويد.

۲. هرگز نگوييد: بعدا به اين موضوع بر مي گرديم!
اگر مخاطبين شما مشتاقانه خواهان تعامل با شما هستند، و از شما سوالي مي پرسند، يا خواهان توضيح در مورد مطلب خاصي هستند، از اين موقعيت استثنايي استفاده کنيد. هرگز نگوييد "در اسلايد بعدي به سوال شما جواب مي دهم"، بلکه همان لحظه از موقعيت استفاده کنيد، به اسلايد بعدي برويد و مخاطبين خود را هشيار نگه داريد، و آن ها را به تعامل بيشتر تشويق کنيد.

۳. هرگز نگوييد: صداي مرا مي شنويد؟ يک دو سه... يک دو سه!
خيلي از مردم اين گونه صحبت شان را شروع مي کنند. تق تق روي ميکروفون مي زنند تا چک کنند صدا درست است يا خير. اساسا اين چک کردن صدا وظيفه ي شما نيست. شما کار خودتان را بکنيد. اگر صدا مناسب نبود، آرامش خود را حفظ کرده، با خودتان تا سه بشماريد، دوباره شروع کنيد. در اغلب موارد مشکل در همين مرحله حل مي شود. اگر مشکل همچنان وجود داشت، به آرامي به کنار صحنه برويد و از مسئول صدا پيگيري کنيد. برگرديد، به مخاطبين تان لبخند بزنيد و با اعتماد به نفس تمام منتظر حل مشکل بمانيد.

۴. هرگز نگوييد: من شما را نمي بينم، نور خيلي شديد است!
بله، خيلي مواقع از شدت نور سالن شما مخاطبين خود را درست نمي بينيد. اما اين مسئله ربطي به مخاطبين تان ندارد، و اساسا براي شان مهم نيست که شما مي بينيدشان يا نه. پس به همان تاريکي خيره شويد، لبخند بزنيد و کارتان را انجام دهيد، و يا اگر دوست داشتيد قدم زنان به سمت مخاطب حرکت کنيد تا بهتر او را ببينيد. اگر شدت نور خيلي آزاردهنده است، دستان خود را از جلوي چشمان تان برداريد و محترمانه از مسئولين سالن بخواهيد به موضوع رسيدگي کنند.

۵. هرگز نگوييد: از آنجا اسلايدها خوانا هست؟!
طبق يک قانون نانوشته، بهتر است فونتي که استفاده مي کنيد، دو برابر سن مخاطبين تان باشد! به طور مثال اگر اکثر آن ها 30 سال دارند، فونت 60 ايده آل است.

۶. هرگز نگوييد: بگذاريد اين قسمت را بلند براي تان بخوانم!
قرار دادن متن زياد بر روي يک اسلايد، به طوري که مخاطبين تان براي خواندن آن وقت زيادي صرف کنند، به خودي خود کار بسيار اشتباهي است. حال تصور کنيد که شما براي آنها بلند از روي اسلايد بخوانيد! اين حتي از اولي هم بدتر است. سعي کنيد متن هر يک اسلايد هايتان از چند کلمه تجاوز نکند، و بقيه مطالب را حفظ کنيد، زيرا در غير اينصورت مخاطبين تان شروع به خواندن از روي اسلايد مي کنند و به شما گوش نمي دهند.

۷. هرگز نگوييد: تلفن ها/تبلت ها/ لپ تاپ ها را خاموش کنيد!
ديگر زمان آن گذشته است که به مخاطبي بگوييد دستگاه هاي خود را خاموش کند. شايد تا چند سال پيش هم اشکال نداشت، ولي الان در دوران ديگري زندگي مي کنيم.

شايد آنها بخواهند بر روي تبلت هاي شان يادداشت برداري کنند، آنچه در سالن مي گذرد را توئيت کنند، صداي تان را ضبط کنند، يا فيسبوک شان را چک کرده، کمي هم بازي کنند! تنها از آنها بخواهيد که دستگاه هاي شان را روي حالت بي صدا قرار داده و شما هم با تمرکز بالا به بهترين شکل ممکن کار خود را انجام دهيد.

۸. هرگز نگوييد: لازم نيست چيزي يادداشت کنيد يا از اسلايدها عکس يگيريد، کل اسلايد ها را در سايت مي گذارم!
خيلي خوب است که شما کل مطالب ارائه داده شده تان را بر روي سايت قرار مي دهيد يا ايميل مي کنيد، اما بهتر است اجازه دهيد هر کس هر کاري دوست دارد انجام دهد! يادداشت برداري به بسياري از افراد در به خاطر سپردن مطالب کمک مي کند. در ضمن، قرار بر اين است که اسلايد هاي شما حداقل کلمات و جمله ها را شامل شود. پس اصولا ممکن است به درد مخاطب نخورد.

۹. هرگز نگوييد: جواب سوال تان ساده است، الآن خواهم گفت
کار خيلي خوبي مي کنيد که به سوالات مخاطب در همان لحظه پاسخ مي دهيد. اما يک نکته مهم نمي بايست فراموش شود، سوال مطرح شده شايد براي شما و فرد سوال کننده واضح باشد، اما براي بقيه حاضرين در جلسه چطور؟ پس بهتر است سوال را تکرار کرده و اندکي پيش زمينه ارائه دهيد، و سپس پاسخ سوال را ارائه کنيد. در ضمن اين کار به شما وقت اضافي براي فکر کردن به پاسخ را خواهد داد.

۱۰. هرگز نگوييد: سعي مي کنم صحبتم کوتاه باشد
بسياري از افراد اين عبارت را مي گويند، و جالب اينکه تقريبا هيچ کدام به آن عمل نمي کنند. لازم به ذکر است که براي مخاطب اصلا مهم نيست شما صحبتتان را طول مي دهيد يا خير (مگر اين که از پيش بدانند چيز بي خودي در انتظار آنها است!) آنچه براي شان مهم است، استفاده اي است که مي توانند از صحبت هاي تان داشته باشند.

نکته ي اضافي: هرگز نگوييد: واقعا؟ وقتم تموم شد؟ هنوز 25 تا اسلايد باقي مونده!
قبل از جلسه ي ارائه، حتما چندين بار تمرين کنيد تا بتوانيد مطالب خود را در زمان تعيين شده به پايان برسانيد. حتي بهتر است وقت تان را طوري تنظيم کنيد که ۵ دقيقه اضافه بياوريد و به سوالات مخاطبين تان بپردازيد. همواره سعي کنيد پيش از ارائه به طور کامل خود را آماده کنيد. خودتان باشيد، و مهمتر از آن اين که حرفه اي باشيد.

نوشته شده در : ۲۹ شهريور ۱۳۹۲ - ساعت : ۰۶:۰۶ قبل‏ازظهر |  
ورود اعضا
نام کاربري
رمز عبور

منوي اصلي
امکانات عمومي
آمار بازديد ها
كل نمايش ها : ۱۶۳۹۷۳
كل بازديدكنندگان : ۱۴۰۵۶۹
نمايش هاي امروز : ۵۷
بازديد هاي امروز : ۵۲
افراد آنلاين : ۱۴
 
صفحه اصلي     درباره ما     پرسش و پاسخ     سوالات متداول     گالري عکس     تماس با ما    

کليه حقوق اين سايت مطعلق به اتحاديه صنف رايانه شهرستان آمل مي باشد .
Powered By DLAB-SG 3.1 , Operated By Data Computer Amol