صفحه اصلي     درباره ما     پرسش و پاسخ     سوالات متداول     گزيده اخبار و جرايد کشور     کافی نت     تماس با ما    
چهارشنبه ۱۵ تير ۱۴۰۱
تبليغات
 
 
                    
 


 

نظر سنجي
"فروش کامپیوتر بدون ارائه سند رسمی ممنوع میباشد "
مقالات مفيد - اينترنت اشيا چيست؟ اينترنت در همه چيز و همه چيز در اينترنت :

تا پيش از اين تصور اغلب ما اين بود که تنها اين انسان ها هستند که قرار است با ابزارهايي که در اختيار دارند توسط شبکه اينترنت به هم متصل باشند، و شخصا از قابليت هاي آن بهره ببرند. اما بيش از يک دهه است که مفاهيم جديدي شکل گرفته و در چند سال اخير در قالب يک سري محصولات هوشمند به بازار راه پيدا کرده. اکنون در مورد ايده اي صحبت مي کنيم که بر اساس آن هر شيء فيزيکي قادر خواهد بود با اتصال به اينترنت يا به کمک ساير ابزارهاي ارتباطي، با ساير اشيا تعامل داشته باشد.


اينترنت اشيا به اين معنا است که بسياري از وسايل روزمره مورد استفاده ما با اتصال به اينترنت، وظايف و اطلاعات خود را با هم و يا با انسان ها به اشتراک بگذارند. عبارت اينترنت اشيا، براي اولين بار در سال 1999 توسط کوين اشتون مورد استفاده قرار گرفت. او جهاني را توصيف کرد که در آن هر چيزي، از جمله اشياي بي جان، براي خود هويت ديجيتال داشته باشند و به کامپيوترها اجازه دهند آن ها را سازماندهي و مديريت کنند.

براي اين که اشيا با همديگر و يا با شبکه اينترنت تعامل داشته باشند، لازم بود به شيوه اي به هم متصل شوند. شايد از همان ابتدا که کوين اشتون عبارت اينترنت اشيا را پايه نهاد، استفاده از چيپ هاي شناسايي مبتني بر فرکانس هاي راديويي موسوم به RFID را در ذهن داشت. در اين فناوري از چيپ هاي کوچک و ارزان قيمتي استفاده مي شود و به کمک آن ها اطلاعات از طريق امواج راديويي براي چيپ هاي گيرنده ارسال مي گردد. چيپ هاي گيرنده، اطلاعات را تفسير کرده و با اتصال به اينترنت امکان استفاده از آن اطلاعات را در گستره اي عظيم و براي کاربردهاي مختلف فراهم مي کنند.

گرچه RFID هنوز با توجه به قابليت هاي منحصر به فردش، به طور گسترده در جاهاي مختلفي، نظير درب هاي کنترل ورود و خروج و سيستم ترانزيت استفاده مي شود، ولي فناوري هاي ديگري هم براي تحقق اينترنت اشيا وارد صحنه شده اند. برخي از آن ها مانند بارکدها از تکنيک هاي ساده تري استفاده مي کنند و برخي از اين فناوري هم مانند کدهاي کيو آر، واي-فاي و بلوتوث از تکنيک هاي جديدتري بهره مي برند.

براي اين که به درک بهتري از مفهوم اينترنت اشيا برسيد، فروشگاهي را تصور کنيد که ديگر به هيچ وجه نگران تمام شدن محصولاتش نيست، چون سيستم کنترل هوشمند انبار در هر لحظه از موجودي تمام محصولات مطلع است و حتي کار سفارش را نيز خود انجام مي دهد. دنيايي را تصور کنيد که در آن بتوان يخچال خود را طوري تنظيم کرد که وقتي تعداد تخم مرغ هاي درون آن به ۲ رسيد، به صورت خودکار سفارش خريد تخم مرغ به فروشگاه نزديک خانه تان ارسال شود، يا اينکه بتوانيد روشن يا خاموش بودن اتو يا اجاق گازتان را به وسيله تلفن هوشمندتان از محل کار چک کنيد.

استارتاپ هاي بسياري تاکنون در اين عرصه قدم گذاشته اند. شرکت هاي نو پاي نست و بلاتريکس تنها دو نمونه بسيار کوچک در اين ميان هستند. اين شرکت ها با عرضه محصولاتي نظير ترموستات هوشمند، سنسور هوشمند تشخيص دود و کليد هاي برق هوشمند در مسير تحقق اينترنت اشيا گام برداشته اند. به گفته موسسه تحقيقاتي ABI تا سال ۲۰۲۰ بيش از ۳۰ ميليارد دستگاه به صورت وايرلس به بخشي از اينترنت اشيا پيوسته اند. شرکت سيسکو هم يک سيستم شمارنده دايناميک ابداع کرده که به کمک آن مي تواند تعداد اشياي متصل را تخمين بزند. از آينده لذت ببريد.

نوشته شده در : ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ساعت : ۰۸:۰۷ قبل‏ازظهر |  
ورود اعضا
نام کاربري
رمز عبور

منوي اصلي
امکانات عمومي
آمار بازديد ها
كل نمايش ها : ۱۶۳۹۷۳
كل بازديدكنندگان : ۱۴۰۵۶۹
نمايش هاي امروز : ۶۰
بازديد هاي امروز : ۵۵
افراد آنلاين : ۷
 
صفحه اصلي     درباره ما     پرسش و پاسخ     سوالات متداول     گالري عکس     تماس با ما    

کليه حقوق اين سايت مطعلق به اتحاديه صنف رايانه شهرستان آمل مي باشد .
Powered By DLAB-SG 3.1 , Operated By Data Computer Amol